Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Mit o Odyseuszu - streszczenie

Odyseuszem, ale ten zabezpieczył się przed jej czarami zielem od Hermesa. Wtedy Kirke uwolniła przyjaciół bohatera,  zakochała się w Odyseuszu i gościła go u siebie przez rok.

Czarodziejka wyjawiła Odysowi, że powinien udać się do podziemi, gdzie wróżbita Tejrezjasz powie mu, co powinien dalej czynić. Wieszcz zdradził herosowi, że dopiero kiedy spotka lud, który nigdy nie widział morza, będzie mógł wracać do domu. W dalszej podróży Odyseusz przepływał obok wyspy syren, istot mających ciała w połowie kobiet, a w połowie ptaków. Syreny swoim czarującym śpiewem sprowadzały podróżnych na manowce, jednak bohater zalepił swoim przyjaciołom uszy woskiem, a sam przywiązał się do masztu i zakazał reagować na jego błagania zmiany kursu.

Następnie okręty przepływały między Sycylią a Italią. Znajdował się tam wąski przesmyk między dwiema skałami. Na jednej z nich w pieczarze mieszkała Skylla – potwór, który porywał żeglarzy, na drugiej skale znajdowała się równie przerażająca Charybda. Odyseusz chcąc ominąć Charybdę, podpłynął pod Skyllę, która porwała sześciu jego towarzyszy. Bohater wraz ze swoją załogą dotarł do wyspy Heliosa, gdzie jego ludzie zabili i zjedli pasące się woły. Kiedy wypłynęli w dalszą podróż, bóg słońca w zemście za ten czyn zatopił wszystkie statki i ocalił jedynie Odyseusza.

Bohater został wyrzucony na brzeg wyspy Ogigii. Mieszkała tam nimfa Kalipso, która wyleczyła Odysa i karmiła go pokarmem bogów. Boginka pragnęła, by Odys został jej mężem, w zamian za co obiecywała mu nieśmiertelność. Po ośmiu latach zjawił się jednak u Kalipso Hermes, który oznajmił, że z woli Dzeusa Odyseusz powinien ruszyć w dalszą drogę. Posejdon po raz kolejny wzburzył morskie fale i Odyseusz wylądował jako rozbitek na wyspie Scherii, w kraju Feaków rządzonym przez króla Alkinoosa. Kiedy