Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Mit o Odyseuszu - streszczenie

Odys opowiedział Feakom swoją historię, został obdarowany skarbami i cudownym okrętem, który zabrał go do ojczyzny. Na miejscu okazało się, że Odys został uznany za zmarłego, a jego żona Penelopa nie może opędzić się od zalotników, którzy marzą o przejęciu królestwa. Penelopa przez dwa lata udawała, że zanim zdecyduje o wyborze męża, musi uszyć szatę pośmiertną dla małżonka i w nocy pruła to, co uszyła w dzień.

Atena chcąc ocalić Odysa przed gniewem zalotników, zamieniła go w starca. Poznał go jedynie stary pies Argos, który zaraz potem zdechł. Nazajutrz odbył się turniej o rękę Penelopy. Każdy z zalotników miał wystrzelić z łuku Odyseusza tak, by strzała przeszła przez otwory dziesięciu ustawionych toporów. Nie udało się to żadnemu mężczyźnie oprócz ubogiego żebraka. Okazało się, że był nim sam Odyseusz, który zabił z łuku wszystkich zalotników, potem zaś żył ze swoją rodziną długo i szczęśliwie, oczekując na śmierć, która miała po niego przyjść z morza.